Sünger Yatak Mı Yaylı Yatak Mı Tercih Etmeliyim?

Sünger Yatak Mı Yaylı Yatak Mı Tercih Etmeliyim? Argimo

Hayatımızın 3’te 1’ini geçirdiğimiz uyku için, önemli olan sağlıklı bir şekilde uyuyabilmektir. Bunun yolu da bildiğimiz üzere konforlu yataktan geçmektedir. Omurgayı tam olarak desteklemeyen ya da zamanla özelliğini gidermiş yataklarda uyumak sağlımızı doğrudan olumsuz etkilemektedir.

 

Yatak alırken öncelikle bilmemiz gereken kendi vücudumuzun yapısıdır. Vücut yapısının yanında yatış pozisyonları da değişiklik göstermektedir. Bundandır ki yüzüstü, sırtüstü gibi yatış pozisyonuna göre özel yataklar üretilmektedir.

 

Yatak sertlik durumu; yumuşak mı, sert mi yoksa orta sert mi yatak olacağı önemlidir. Bununla birlikte yatak ölçüsü de yatağı kullanacak kişinin boyuna göre önemlidir. Tek kişilik yataklarda genellikle 90x190 cm, çift kişilik yataklarda ise 150x200 cm ve 160x200 cm tercih edilmektedir. Konforuna düşkün bireyler tek kişilik yerine çift kişilik ölçüde yatak tercih edebilmektedir.

 

Yatağı yerinde deneyerek almak daha sağlıklıdır ancak ürünü yerine gidip görmektense hem zamandan kazanmak hem de daha ekonomik olduğu için online ortamdan satın alma gerçekleşmektedir. Online ortamda yatak almadan önce doldurulacak formlar mevcut olup vücut yapısı ve kişisel özellikler yazıldıktan sonra vücut özelliğine göre yatak önerileri verilmektedir. Kullanılacak yere göre yatağın katlana bilirlik durumuna da dikkat edilmelidir. Farklı yatak çeşitleri mevcut olup en çok tercih edilen sünger ve yaylı yataklardır. Bu konuda size daha da yardımcı olabilmek adına yazımızda sünger ve yaylı yatak özellikleri açıklanacaktır.

 

Sünger Yatak Özellikleri

 • Yumuşak ve esnek bir yapıya sahiptir.
 • Yaylı yataklara oranla fiyat olarak daha uygundur.
 • Homojen yapısı sayesinde uyku aşamasında basıncı dengelemektedir.
 • Malzemesi yalnız sünger olup blok süngerlerden oluşmaktadır.
 • Kullanılan süngerin dolgunluğu konfor ve yatağın uzun süre kullanımı için önemlidir.
 • Ortopedik olma durumu üretim şekline göre değişmektedir.

 

Yaylı Yatak Özellikleri

 • Yaylı yataklarda kullanılan yay çeşidi farklılık göstermektedir.
 • Torba (paket) yay ve bonel yay olarak iki farklı tür mevcuttur.
 • Paket yayda yaylar birbirine bağlı değildir ancak bonel yayda sarmal yaylar birbirine bağlıdır.
 • Vücuda destek verip basınç uyguladığı için yayların olması, yine vücut yapısına göre uzmanlar tarafından önerilmektedir.
 • İçerisinde kullanılan malzeme kalitesine göre uzun yıllar kullanım sağlanır.

Uygun fiyatlı, örme kumaşa ve havalandırma kapsüllerine sahip yataklara Argimo.com yatak kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Sonraki gönderi

Yatak Odasının Öne Çıkan Ürünü: Ferforje Karyola Argimo
Ranza En ve Yüksekliği Kaç Olmalıdır? Argimo

Yorum yazın

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.