Sünger Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sünger Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Vücudun şekline göre şekil alan sünger yataklarda poliüretan ya da visko elastik köpük kullanılmaktadır. Vücudu sünger konforu ile destekleyen bu yataklarda omurga doğrudan olumlu etkilenmektedir. Bu yüzdendir ki sünger yatak alırken dikkat edilmesi gerek unsurlar vardır:

  • Süngerin Yoğunluğu

Yatak içerisinde kullanılan süngerin oranı yatağın konforlu olması için önemli bir faktördür. Yoğunluğu fazla olan süngerlerin kullanım ömrü çok daha uzun olmaktadır. Genel kabul görmüş sünger yatak yoğunluğunun bulunması için mevcut sünger ağırlığı sünger hacmine bölünmelidir. Yoğunluğun diğer adı da dansitedir. Dansite kg/m³ ya da gram/cm³ olarak ifade edilmektedir.

  • Süngerin Sertliği

Sünger yataklarda sertlik durumu tamamen kişinin tercihine bağlıdır. Genellikle yan pozisyonda yatan bireyler için yumuşak, yüzüstü ve sırt üstü yatanlar için sert yataklar önerilmektedir. Birçok kişinin tercihi ise orta sert olmaktadır.

  • Kullanılan Malzemelerin Kalitesi

Her şeyde olduğu gibi sünger yatakta da kullanılan malzemeler sağlık için oldukça önemlidir. Malzemelerin alerji yapmaması ve anti-bakteriyel olması sağlıklı bir uykuya olanak vermektedir. Konfor sunması ile malzemelerin kalitesi uzun yıllar kullanımını sağlayacaktır.

  • Hava Kanalı

Yatağın hava sirkülasyonu için hava kanalına sahip olması yatağın nefes almasına imkân vermektedir. Yatağın ısısının dengede olabilmesi için de havalandırma kapsülleri doğrudan etkendir.

  • Deneme ve Garanti Süresi

Mağazada görülen bir yatak anlık olarak denenerek vücut ile uyumlu olduğu düşünülebilir ancak bu doğru değildir. Alınacak yatakta kullanacak bireyin vücuduna uyumlu olup olmadığının kontrolü için deneme süresinin olması önemli bir faktördür. Birkaç gün denendikten sonra kesin olarak karar verilmelidir. Ayrıca kullanılacak ürünün garanti süresinin uzunluğu da kaliteli olduğuna işaret eden diğer bir faktördür.

  • Sünger Yatak Fiyatı

Kullanılan malzemeye göre fiyat performansı değişkenlik göstermektedir. Uygun fiyatlı alınan yataklarda zaman içerisinde çökme, deformasyon gibi sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Bu yüzden bütçe biraz daha zorlanarak uzun yıllar boyunca konfor içerisinde kullanılacak bir sünger yatak satın alınmalıdır.

Her bütçeye uygun farklı modellerde sünger yataklara argimo.com yatak kategorisinden ulaşabilirsiniz!

Sonraki gönderi

Farklılık Arayışına Bir Yaklaşım: Yatak Odası Dekorasyonunda Eklektik Tarz
Çocuklar İçin Doğru Yatak Seçimi: Anne ve Babalara Rehber

Yorum yazın

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.