2024 Yatak Odası Trendleri

2024 Yatak Odası Trendleri Argimo

En özel alanlarımızdan olan yatak odamız için her şeyde olduğu gibi bu alanda da ruhumuza iyi gelen ve tarzımıza uygun stili yansıtmak istemekteyiz. Modern, country, klasik, avangart, retro gibi birçok stil mevcuttur.

Doğallığı yatak odamızda yansıtmak istiyorsak ahşap yatak odası mobilyası, daha nostaljik bir hava istiyorsak metal yatak odası mobilyası seçimi doğru olacaktır.

 

Renk Seçimi

Eşyalardan önce hangi renk tonları bize hitap etmekte ona karar verilmelidir. Renk seçerken oda büyüklüğü de göz önünde bulundurulmalıdır. Doğru renk seçimi ile oda küçükse daha ferah, büyük gösterecek tonlar tercih edilmelidir, geniş bir oda ise istenilen renk özgürce kullanılabilir algısı da yanlış olacaktır; yanlış renkler geniş odayı boğabilir. Renklerin çağrıştırdığı anlamlara gelin hep birlikte bakalım;

 • Kahve tonları dingin bir renk olup huzur verir.
 • Gökyüzü ve deniz rengi olan mavi sükuneti temsil etmektedir.
 • Yeşil renk seçimi doğayı çağrıştırdığı için doğa aşığı insanlar için çok doğru bir seçim olacaktır.
 • Sarı neşeyi sembolize eder ve enerjiyi yansıtan bir renktir. Yatak odasında tamamen sarıyı kullanmak hoş olmayabilir ancak sarı aşığıysanız dekoratif objeler, halı ya da nevresimde sarı tonlar tercih edilebilir.
 • Mor hayal gücüyle ilişkilendirilir, lüks mobilyalarda kullanılır.
 • Pembe ve kırmızı romantikliği ön plana çıkarır.
 • Beyaz saflık, duruluk ve yeniden başlamayı temsil ederek odanın temiz bir görünüm elde edilmesini sağlar.
 • Zarafet ve gücün temsilcisi olan siyah ile minimalist alanlar kolaylıkla yaratılabilir, siyah birçok renk ile uyum göstermektedir.

Renk anlamlarından sonuç çıkarılarak birbiri ile uyumlu olan renkleri harmonize ederek uyumlu bir yatak odası tasarımı oluşturulabilir.

 

Yatak

Yatak odası deyince ilk aklımıza gelen eşya doğal olarak yatak olmaktadır. Yatak sertlik tercihi her bireyin vücut yapısına göre değişkenlik göstermekte olup genellikle orta sert yatak tercih edilmektedir. Yatak boyutu tek ve çift kişilik olarak farklı ölçülerde mevcuttur. Tek kişilik yatakta genellikle 90x190, çift kişilik yatakta 150x200 ve 160x200 cm alınmaktadır. Konforuna düşkün yalnız bireyler çift kişilik ölçülerde yatağı kullanmaktadır. İnternetten yatak alırken mutlaka yorumlar okunmalı ve eğer doğru yatak için satış yapan firmanın yatak formu varsa o doldurularak karar verilmelidir. Eğer imkânınız varsa gidip görerek deneyimleyerek almak çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Karyola ya da Baza

Eee yatak için bir de karyola ya da baza olmalıdır. Eşyası çok olanlar genellikle baza tercih etmektedir ancak bilinenin aksine karyola altı da istif alanı olarak kullanılmakta ve daha minimal görüntü sunmaktadır.

Son zamanlarda eski zamanlara dönüş popülerleşmiştir. Ferforje karyola ve ferforje metal komodin şık bir görüntü oluşturacaktır.

 

Perde

Yatak odasında desenli perde tercih etmek; oda geniş ve mobilyaların tarzı perde deseni ile uyumlu ise uygundur. Ancak daha ferah görünüm için sade bir stor kullanımı kolay olduğu için tercih edilebilir veya alternatif olarak sade bir tül perde her mobilya ile uyumlu olacak ve odayı ferah gösterecek, gün ışığı odayı güzel bir şekilde aydınlatacaktır.

 

Halı

Yatak odası mobilyaları genelde hangi tonlarda ise halı benzer tonlarda tercih edilmektedir. Son yıllarda popüler olan yıkanabilir kaymaz halılar kullanım ve temizlik için büyük avantaj sağlamakta ve fiyat olarak uygun ürünlerdir.

 

Dolap

Eşyalarımızın derli toplu olması ve aradığımız kıyafeti bir an önce bulabilmek için odamıza uygun dolap tercih edilmelidir. Dolap özel olarak yaptırılacaksa yerden tavana kadar olması büyük bir depolama alanı sunacaktır.

 

Dekoratif Objeler

Punch kırlentler hem el emeği olup hem de şık bizi yansıtan bir desen tercih edilebilir ve odaya hoş bir hava katılabilir. Emek yoğun eşyalara sahip olmak insanı daha mutlu etmektedir. Punch kırlentleri, yatak örtüsü üzerinde ya da yatak odasında jozefin varsa muhteşem bir dokunuş olacaktır.

 • Komodin üzerinde şık bir abajur, ortama romantik hava katacaktır.
 • Bitki kullanımı odaya hoş bir hava katacak ancak gece yatarken bitkilerin odada bulundurulması uzmanlar tarafından çok önerilmemektedir. Bu yüzden canlı bitki yerine yapay bitkiler de tercih edilebilir.
 • Boy aynası kullanmak odayı ferah ve hoş gösterecektir.

 

Komodin

Yatakta iken hemen ulaşmak istediğimiz eşyalar için komodin kullanımı rahatlık sağlayacak ve karyola/baza yanında şık bir görünüm sunacaktır. Komodin de yine uyumlu olmalıdır.

 

Yatak odası oluşumu için gerekli yatak, karyola ve çok daha fazla yatak odası mobilyasına argimo.com’dan ulaşabilirsiniz!

Sonraki gönderi

Metal Ranza Nasıl Temizlenir? Argimo
Zarif Tarihsel Bir Dokunuş: Dilsiz Uşak Argimo

Yorum yazın

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.